Ondra Kozák. Poznej a objevuj bluegrass – doporučuji k poslechu

Poznej a objevuj bluegrass – doporučuji k poslechu
Září 10, 2018
O streamu

Způsob poslouchání muziky se v posledních letech zásadně proměňuje. Psal jsem o tom už ve svém článku o významu poslouchání pro muzikanty. A i když si to spousta lidí odmítá připustit, budoucnost poslechu hudby je ve streamovacích službách. Nosič typu CD nebo LP bude nadále sloužit především jako sběratelský kousek či hmatatelná upomínka na zážitek z koncertu, případně prostor pro podpisy umělců. Mýty o streamu (časté argumenty jeho odpůrců) hezky vyvracejí tvůrci DIY Musician Podcastu v této epizodě. Jeden z těch zásadních, totiž že umělci nemají ze streamu žádný příjem, prostě není pravdivý. I když se dá polemizovat o férovosti jeho výše, odměna závislá na počtu přehrání je pro úspěšné umělce dokonce výhodnější než zisk z prodaného CD. Tímto aktem totiž “obchodní vztah” mezi jím a fanouškem víceméně končí, zatímco u streamu konzument odměňuje svého oblíbence každým přehráním. Nehledě na to, že na streamu si danou muziku většinou poslechne daleko víc lidí, než kolik by si ji koupilo na nosiči.

Osobně mi příliš nevyhovují ani CD (zabírají místo, ztrácejí se a po čase se zničí) ani modernější mp3 (zabírají paměťovou kapacitu a vybízejí k pirátství), natož pak hudba na YouTube (víc koukám, než poslouchám a nehraje to offline). Streamovací služby typu Spotify, Apple Music, Deezer, Google Play atp. jsou proti tomu takový malý zázrak. Používám Spotify a můžu ho doporučit (nemám od nich žádnou provizi a věřte, že bych rád . Za směšných 9€ měsíčně má celá moje rodina na výběr ze 35 milionů skladeb k poslechu. Pokud jste otrlí, za verzi Spotify s reklamami nezaplatíte dokonce nic. Spotify umí přehrávat i lokální soubory z vašeho počítače, takže máte veškerou muziku na jednom místě. A hlavně má chytrý algoritmus, který mi na základě mého vkusu doporučuje muziku, na kterou bych nikdy sám nepřišel. A taky umí playlisty, což je důvod, proč píšu tento článek.

Playlisty, které jsem pro vás vytvořil

Velká část uživatelů Spotify si nehledá muziku aktivně, ale pouští si takovou, kterou pro ně vybral někdo jiný – buď počítač (např. playlisty Your Daily Mix, Release 

Radar, Discover Weekly), kurátor pracující pro Spotify nebo nějaký jiný uživatel, což můžete být vy sami. Já jsem pro vás vytvořil 2 playlisty.

    ATAmusic: Bluegrass History je playlist vytvořený podle seznamu doporučených bluegrassových nahrávek, který vznikl díky Henrichovi Novákovi a drobnému příspěvku Petra Brandejse, Ralpha Schuta a mne.
    ATAmusic: Bluegrass Explorer je playlist, do kterého jsem vybral a průběžně budu přidávat zajímavé hudební objevy – nové i starší nahrávky, které často nespadají do užší škatulky “bluegrass”, ale nějakým způsobem z ní vycházejí a daly by se označit například jako new acoustic, americana, newgrass, country atp. Je to hudba, která mě samotného nejvíce zajímá jako posluchače a muzikanta.

Bližší informace na webu ondrakozak.com