Nové CD Kantorů

 

Nové CD Kantorů: Hej, sokoli!
13 písní na 13. albu

   Folková skupina Kantoři dopřála sobě i svým příznivcům na sklonku 48. roku svého působení na české hudební scéně své už třinácté řadové album. Přestože je sestaveno převážně z melodií tak zvaného keltského folku (Irsko, Skotsko, Bretaň), název mu dala jediná píseň původu slovanského – ukrajinská Hej, sokoli!
   Tato zdánlivá drobnost jakoby charakterizovala letité snažení oblíbené východočeské skupiny o osobité zpracovávání dobré, často prastaré, lidové muziky bez ohledu na její geografický původ tak, aby byla akceptovatelná pro současné posluchače. Kantoři k tomu využívají nejen moderní aranže a precizní interpretace v nástrojové i vokální složce, ale také odvážného spojování historických a soudobých hudebních nástrojů a v neposlední řadě působivých podehrávek, jež doplňují už tak bohatý zvuk kapely.
   Už CD Svítání (2011) naznačilo, že Kantoři ve svém pojetí poněkud přitvrdili. Tento trend na novém albu nejen potvrzují, ale dokonce umocňují. I tentokrát však s nesmírným citem a se svojí pověstnou pokorou ke zpracovávaným předlohám.
   Zatím poslední titul skupiny obsahuje celkem 13 písní, jež jsou nabity emocemi a mají ambici je skvěle přenášet i na posluchače. Od dojímavých balad (Kraj u Athenry, Vůně tymiánu) přes písně až mystické (Vítr z hor) a vzletné popěvky (Víno budiž pochválíno, Vám všem na zdraví) až po rozverné irské zpěvy (Všechno je mi fuk) nebo temperamentní melodii ukrajinskou (Hej, sokoli!), tam všude nás Kantoři obdařují veskrze autentickou atmosférou, plnou tu dojetí a vzápětí mimoděčného úsměvu. Přispívají k tomu i originální a vesměs velice dobré české texty, ale hned ve třech irských instrumentálkách se kapela obejde i bez nich, a to se stejným efektem.
   Tradičně strhujícím houslím a zpěvu (ale také středověkým dudám nebo skřipkám) zakladatele kapely Jana Filipa více než zdatně sekunduje svým hlasem a neuvěřitelným arzenálem fléten (včetně středověké píšťaly s měchuřinou) Martina Vejrová, a také Miloš Panchartek, který kromě zpěvu, kytar a perkusních nástrojů (cajon, bodhrán) má na svědomí i precizní hudební podehrávky.
   I nové CD folkové skupiny Kantoři zkrátka jenom potvrzuje, že tahle parta skvělých muzikantů z Královéhradecka patří k tomu nejkvalitnějšímu, co můžeme na české folkové scéně slyšet.
   Pro křest zvolila kapela ne náhodou adventní období, protože závěr roku je tradičně vyvrcholením její koncertní sezóny. Nové album bude slavnostně uvedeno do života při adventním pořadu Kantorů v Novém Bydžově 14. prosince.

Ke snímkům:

1. Folková skupina Kantoři (zprava: Jan Filip, Martina Vejrová, Miloš Panchartek)
Foto: Soňa Chlumecká

2. Kantoři na scéně Jiráskova divadla v Hronově
Foto: Zdeněk Šulc

3. Obal nového CD

PhDr. Jindřich Honzík, manažer

tel. +420 733 111 363

e-mail: kantorifolk@gmail.com

web: www.kantori-folk.cz

https://www.facebook.com/kantori.folk/