Kantoři a nové CD

KANTOŘI:

   Folková skupina Kantoři působí na české hudební scéně už více než 45 let (zal. 1970) a má ve své diskografii kromě osmi výběrů s jinými interprety také 15 vydaných vlastních titulů (4 LP, 7 CD, 4 DVD. Teprve nyní však vychází její úplně první live-album nazvané Dobrý večer Tobě. Posluchač na něm najde 15 vánočních písní z celého světa (10 národů), zaznamenaných živě v rámci dvou adventních koncertů v Jiráskově divadle v Novém Bydžově. Kromě tradičních vynikajících vokálů a brilantní hry na celou plejádu nástrojů, včetně historických, obohacuje nahrávku i skvělá atmosféra, jež na koncertech východočeské kapely vždycky panuje.
   Předložit veřejnosti živý záznam bez jakýchkoliv dodatečných studiových úprav si mohou dovolit opravdu jen ti nejlepší muzikanti a zpěváci. Jan Filip, Eva Černíková, Martina Vejrová a Miloš Panchartek, tedy Kantoři, dokazují na novém albu, že jimi jsou a že jen vrozená skromnost a přísná sebekritika jim nedovolily vyjít takhle s kůží na trh už mnohem dřív.
   Ne náhodou padla volba na vánoční repertoár. Adventní koncerty skupiny Kantoři patří odnepaměti mezi ty nejpodmanivější a kde tuhle kapelu ochutnali ve vánočním čase jednou, tam je zvou rok co rok znovu.
   Dramaturgicky je album Dobrý večer Tobě sestaveno s dostatečnou nápaditostí, a tak tu vedle sebe naprosto přirozeně znějí lidové písně s umělými, náboženské popěvky s rozvernými, náročné chóry s prostými tóny. Zásluhu na tom má hlavně jednotící hudební doprovod, tvořený pestrou škálou klávesových, dechových, strunných a rytmických nástrojů (celkem jich zde zní 19!), jež dokáží jednotliví členové kapely brilantně měnit i v průběhu jednotlivých písní. Obdobnou pestrost nabízí jejich hlasový projev, který umí plynule přecházet z velebných sborových partů až po prosté jednotlivé hlasy, dobře volené pro charakter té které písničky.
   Nové album jistě obohatí Vánoce nejedné rodiny, která se o adventu bez hudební atmosféry neobejde a nabídka rádií i CD jiných interpretů jsou pro ně příliš fádní a otřelá. To Dobrý večer Tobě rozhodně není – nabízí novinky i klasické vánoční písně (ty v desetiminutovém jednolitém bloku) a k tomu i takovou atmosféru, že vyvolává v každém posluchači pocit, že je při tom.
   Solidní práci odvedl zvukař Miloslav Maťátko a zvukový editor Václav Vlachý, jimž se podařilo zachovat autentickou atmosféru koncertu,. celkovému dojmu pak přispívá také půvabný obrazový doprovod v tiskovinách alba s originálními anděly výtvarnice Radky Šůstkové.

Více na: www.kantori-folk.cz

Zpracoval: Jindřich Honzík jihonzik@gmail.com

Přílohy:
Foto KANTOŘI , autor: Jan Vachek